Gävleborg-Dalarna ⇒ Meddelande till alla Vulcaner i Dalarna/Gästrikland.

Kategoriregler

Här ska trådar och inlägg handla om körningar och träffar som regionen arrangerar samt andra regionspecifika frågor.
Trådar om körningar och träffar som är intressanta för mer än ett fåtal medlemmar i andra regioner ska i största möjliga mån även publiceras i kategorin "Träffar Rally".
Andra trådar som rör mer än bara denna region ska publiceras i andra lämpliga kategorier.

► Visa/Show In English
Nilsner #3927

Meddelande till alla Vulcaner i Dalarna/Gästrikland.

Inlägg av Nilsner #3927 »

Hej alla Vulcaner i Dalarna/Gästrikland.

Väl hemkommen från ett funktionärsmöte i Borghamn där vi bland annat har spikat nästa års träffkalender för hela Sverige och en massa annat roligt, vill jag nu ta chansen att berätta lite
om oss funktionärer , och vilka vi är.

Efter en herrans massa år som RA (regionsansvarig) valde Kent Forsner/Hell att lämna över stafettpinnen till mig. Vill samtidigt passa på att tacka Kent för allt arbete han gjort för regionen och hoppas att han fortsätter att åka med Sveriges gladaste gäng ( Vulcan Riders Sweden) även i fortsättningen.

Vi som tagit över rodret är:
Regionansvarig (Ra)
Sven-Olof Nilsson Dalarna/Gästrikland

Distriktansvariga (Da)
Lars-Göran Abrahamsson Gävle/Gästrikland,
Bengt Lind Ludvika/Dalarna,
Berndt Långberg Borlänge/Dalarna,
Roger Orsén Orsa/Dalarna.

Vi hoppas att kunna erbjuda just vad du vill ha i form av ditt medlemskap i VRS. Vill samtidigt påminna om att detta är en ideell förening med ideella funktionärer. Är man missnöjd eller på annat sätt inte tycker att vi lever upp till dina önskemål är det just det vi vill ha in förslag på, dina önskemål. Skicka ett mail till mig på svenolof.nilsson@gavle.to eller kontakta din närmaste DA.
Det är tillsammans vi blir starka och kan göra bra, roliga saker med fina körningar och träffar.

Dom stora eventen nästa år blir för några resan till USA och körning på klassiska ROUTE 66 från Chicago till Los Angeles. Riksträffen på Tånga. Internationella träffen i Apend (Tyskland) och MC dagarna i Västervik(Gränsö).
Till sommaren kommer vi att ha fasta veckokörningar från Ludvika, Borlänge, Rättvik och Gävle, till fina utflyktsmål/fikaställen och förhoppningsvis också integrera några körningar tillsamman över hela regionen.

Information om allt detta kommer i 2010-års träffkalender som kommer ut i början av nästa år på webbsidan, samt många andra trevliga körningar och träffar på regionen tillika med att vi kommer att samarbeta med våra grannregioner och delta på deras träffar och åkningar.
Hoppas att det finns nåt som faller just dig i smaken och som sagt var inte blyg att ta kontakt med din närmaste funktionär om förslag till annan körning.

Ett förslag är att samla ihop alla nya för en körning för att lära känna oss funktionärer och samtidigt få lite mer info i allmänhet och VRS i synnerhet.

Du meddelar väl till medlemsansvarig och din Ra när du byter mailadress.
Det är ju ett krav på dej som medlem att du har en fungerande mailadress.


Väl mött på körningarna eller på någon av träffarna :D :D
Senast redigerad av Nilsner #3927 den mån 26 apr 2010, 15:01, redigerad totalt 2 gånger.

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
Användarens profilbild
fru gudmunds # 2090#
Inlägg: 94
Blev medlem: mån 23 okt 2006, 07:32
Ort: Boda Kyrkby Rättvik Dalarna

Inlägg av fru gudmunds # 2090# »

Det var fint skrivet !!!! :lol:
Kicki Gudmunds Rättvik #2090#

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
Berndt#2578
Inlägg: 197
Blev medlem: lör 11 nov 2006, 16:17
Ort: Borlänge
Kontakt:

Inlägg av Berndt#2578 »

Instämmer med föregående skrivare.
Bra presentation för nytillkomna VRS:are.
VRS#2578, VROC#23681
Vn 1600 Cl
http://www.belafoto.se/

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
Användarens profilbild
stefan3871
Inlägg: 4396
Blev medlem: fre 20 okt 2006, 15:13
Hemort: Härryda
Ort: Härryda
Kontakt:

Inlägg av stefan3871 »

Hade tänkt skicka detta via mail till alla på vår region, men på grund av att så många mailadresser är inaktuella”¦ Så jag väljer att lägga ut detta på forat istället.
Bra idé med forumet OCKSÅ!! Men du når färre här än via mail direkt - studsar till trots. Mitt tips är att du tar smällen med det som studsar och fortsätter "lida" och hittar lokala strategier för det tills vidare. :twisted:
Ett tips är att du skapar en maillista som du gradvis rensar från studsande mail. Inget jättejobb!

(Här är för övrigt inte platsen att fortsätta diskussionen om studsande mail - ett evighetsproblem som vi för närvarande inte har någon lösning på som står i proportion till arbetsinsatsen)
Bild
Klicken Machen ^

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
uffe2838

Inlägg av uffe2838 »

Hej
Tycker att det är jätte bra ide att förösk få lite fart på den här regionen.
(Här är för övrigt inte platsen att fortsätta diskussionen om studsande mail - ett evighetsproblem som vi för närvarande inte har någon lösning på som står i proportion till arbetsinsatsen
Varför inte tänka i lite ny banor, tex en automatisk om registreing varje år, där man loggar in med sitt användarnamn och lösen, och uppdatera mailadress och andra uppgifter som tex typ av hoj, det kan ske utan något manuellt arbete av styrlsefunktionärer. :)

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
wikholm 4715

Inlägg av wikholm 4715 »

VÄLKOMNA till rodret !
Lycka till, vi ses i sommar (vår ?)
Hoppas på några lokala träffar i sommar.

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
Skriv svar Föregående trådNästa tråd