MC släp och sidvagn ⇒ Info om släpvagnsfrågan från SMC

Forum för oss som gillar drag och vrid
Kategoriregler

Här ska trådar och inlägg handla om släp och sidvagnar till våra motorcyklar. Det kan handla om teknik, juridik eller andra relevanta ämnesområden.

► Visa/Show In English
V2KMikael#1865

Info om släpvagnsfrågan från SMC

Inlägg av V2KMikael#1865 »

Hej!
Saxat från SMC hemsida:

Släp ”“ nu kan du söka dispens igen!
I frågan om släp efter motorcykel har SMC fått nya besked. Du som vill ha kopplingsanordning på din motorcykel kan nu ansöka om dispens igen!
I MC-Folket som kom i din brevlåda nyss och här på hemsidan skrev SMC att man inte ska ansöka om dispens eftersom släpvagnsvikten bakades in i fordonets totalvikt. Det betyder i praktiken att dispensen inte är något värd eftersom det inte går att lasta något i släpet.

SMC har kontaktat Transportstyrelsen som nu omprövat frågan. Man kommer inte längre att ange samma totalvikt för motorcykel och släp. Däremot kommer man att ha en maximal släpvagnsvikt, vilket man alltid haft. Transportstyrelsen lovade också att ta bort denna uppgift i registreringsbevis för dem som fått den inskriven. SMC tackar för detta och hoppas att den nya föreskriften snart kommer så att alla som vill köra med släp slipper betala 1 200 kronor i dispensansökan.

Ett annat problem i frågan om dragkrokar på motorcyklar är att Bilprovningen ifrågasatt den enda produkt som finns på marknaden, nämligen Roc Swedens drag. Bilprovningen kräver ytterligare märkning och kompletterande testprotokoll från företaget. Roc Sweden ska senast 15 juni se till att alla kopplingsanordningar de säljer ska vara märkta samt skicka testprotokoll till Bilprovningen som ska finnas som underlag för alla MC-ägare som kommer in för registreringsbesiktning. Köper du kopplingsanordning av Roc Sweden, se till att det finns en tillverkningsskylt på draget!

Lycka Till

1865Mikael
Ordförande SMC Skåne

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
Användarens profilbild
Tomas#5281
Inlägg: 5448
Blev medlem: sön 25 mar 2007, 12:51
Ort: H-fred(googla på ordet "inavel", så hittar ni dit)!
Kontakt:

Inlägg av Tomas#5281 »

Då är ju frågan vad som gäller för enhjuliga släp, både vad det gäller drag-
anordning och om det över huvud taget är tillåtet att ha exempelvis ett
Pav-släp bakom hojen numera :?: :?

Som allmänt bekant så används ju inte en dragkula modell Roc för ett en-
hjuligt släp, utan en kardanknut(=Polhemsknut) :idea:
M.v.h Tomas
Bild

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
Användarens profilbild
Egon#5368
Inlägg: 213
Blev medlem: sön 29 apr 2007, 15:17
Ort: Dorotea Västerbotten

Inlägg av Egon#5368 »

Det måste ju vara fritt fram, bara tuta och köra
med en PAV.

/Egon

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
Användarens profilbild
goran428
Inlägg: 4733
Blev medlem: fre 20 okt 2006, 09:22
Hemort: Malmö
Ort: Malmo
Kontakt:

Inlägg av goran428 »

Jag har sett PAV-släp med förlängd/uppdragen dragstång och kula på hojen monterad i höjd med pakethållaren, ja uppe på bakskärmen. Då kan ju det dragna ekipaget garanterat inte välta, även om detta bara har ett hjul.

:D
Göran
Medlem sedan år 2000. Tidigare medlem i webbgruppen, webbutvecklare, webbmaster, infoansvarig och forumvärd. Hedersmedlem.
Grågossen innehaft VN 800 C Drifter, Vulcan EN500, VN 1600 C och 800 A
GrågossensBild
Bild

Länk:
BB-kod:
HTML:
Dölj inläggslänk
Visa inläggslänk
Skriv svar Föregående trådNästa tråd